Administracja publiczna

Rekrutacja do szkoły podstawowej 2024 właśnie rusza. Oznacza to, że wielu rodziców właśnie stoi przed wyborem placówki dla swojego dziecka. Tu przede wszystkim obowiązuje rejonizacja. Co to oznacza? Dziecko, które ma rozpocząć edukację w szkole podstawowej, powinno zostać zapisane do tej placówki, która jest dla nich szkołą z obwodu, czyli przypisana do jego miejsca zamieszkania. Jedna w niektórych przypadkach sprawy wyglądają zupełnie inaczej.

Czytaj całość na: edziecko.pl

Wybory samorządowe 2024. Podejrzany o przekroczenie uprawnień i oszustwo starosta tarnowski Roman Łucarz został liderem Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Rady Powiatu Tarnowskiego w jednym z okręgów. - O winie świadczy wyrok, a wyroku nie będzie - mówił z przekonaniem w Radiu Kraków.

Czytaj całość na: krakow.wyborcza.pl

Coraz więcej komitetów, które chcą wystawić swoich kandydatów w nadchodzących wyborach samorządowych, próbuje udawać Polskę 2050 lub Trzecią Drogę. Nazwy komitetów wprost sugerują, że mają coś wspólnego z partiami Szymona Hołowni bądź Władysława Kosiniaka-Kamysza, jednak wcale tak nie jest i mogą wprowadzać wyborców w błąd.

Czytaj całość na: wiadomosci.gazeta.pl

Prokuratura Okręgowa w Krakowie rozpoczęła śledztwo w sprawie nielegalnego przejmowania majątków podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Nowodworzu (gmina Tarnów). Zatrzymano między innymi wójta gminy Szerzyny Grzegorza G. oraz starostę tarnowskiego Romana Ł. Usłyszeli kolejno zarzut tzw. kłamstwa urzędniczego oraz nadużycia uprawnień. Wśród osób zatrzymanych są lokalni działacze PiS, niedoszli kandydaci w wyborach samorządowych.

Czytaj całość na: wiadomosci.gazeta.pl

Chyba każdy z nas choć raz dostał SMS-a, który okazał się fałszywą wiadomością. Sytuacje takie są irytujące, a przede wszystkim niebezpieczne. Na szczęście już wkrótce mogą odejść do przeszłości. Wyjaśniamy, czym jest system wymiany informacji o smishingu i jak niebawem zmieni on nasze życie.

Czytaj całość na: g.pl

UOKiK przyjrzy się rynkowi pomp ciepła. Od miesięcy mówi się bowiem o oszustwach w branży. W sytuacji nie pomaga konstrukcja programu dofinansowań ich instalacji ''Czyste Powietrze''. Ostrzeżenie w lipcu w tej sprawie wydawało nawet Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Czytaj całość na: next.gazeta.pl

Już wkrótce każda zainteresowana osoba będzie mogła samodzielnie zastrzec swój numer PESEL w aplikacji mObywatel, ale nie tylko. To bardzo ważna zmiana, dzięki której nikt nie weźmie na nas kredytu, ani nie kupi sprzętów na raty, wykorzystując do tego nasz numer identyfikacyjny Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności.

Czytaj całość na: next.gazeta.pl

WPolsce możemy mieć rekordowy deficyt budżetowy i rosnącą nową lukę VAT-owską. Ministerstwo Finansów ukryło dane o wykonaniu budżetu i już zaczęło finansować deficyt na 2024 rok.

Czytaj całość na: wyborcza.biz

Rząd wypowiada wojnę cyberprzestępcom. Od poniedziałku w życie wchodzi nowa ustawa, która ma ograniczyć m.in. spoofing i smishing za pośrednictwem wiadomości SMS. Przepisy mają utrudnić oszustom podszywanie się pod numery telefonów i osoby celem wyłudzenia danych lub pieniędzy.

Czytaj całość na: next.gazeta.pl

Policjanci z łódzkiego oddziału CBZC rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która wyłudziła pieniądze od 93 urzędów miast, gmin i starostw powiatowych. Podejrzane są 22 osoby. Łączne straty wyceniono na 11 milionów złotych.

Czytaj całość na: lodz.wyborcza.pl