Będzie śledztwo w sprawie ''dwóch wież'' - deweloperskiego biznesu spółki Srebrna, w który zaangażował się Jarosław Kaczyński'' - ustaliła ''Gazeta Wyborcza''. Przed czterema laty prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie.
Historia i sztuka
Jarosław Kaczyński w opałach? Prokuratura wraca do sprawy dwóch wież
Polska malarka wpadła w sidła oszustów. Sprzedają podróbki jej obrazów za sześciokrotnie mniejsze kwoty
Joanna Sarapat to znana malarka, której dzieła wiszą na niejednej ścianie. Do galerii w Warszawie przyjeżdża wielu kolekcjonerów, którzy chcą nabyć jej obrazy. Pojawił się jednak pewien problem. W ostatnim czasie oszuści żerują na twórczości artystki - bogacą się dzięki kopiom.
Oszukali kolekcjonerów i sporo na tym zarobili. Kto się nabrał na prace nieistniejącego artysty?
Dziedzic fortuny, włoska projektantka i biznesmen ze Szwajcarii kupili prace młodego niemieckiego artysty wystawianego w Japonii i Włoszech. Jest jeden problem: nikt z nich nie istnieje.
75 lat temu komuniści sfałszowali wybory. Dlaczego ludzie przyczepiali sobie trójkę do ubrań?
Żeby w wyborach do Sejmu z 19 stycznia 1947 r. pokonać cieszące się większym poparciem Polskie Stronnictwo Ludowe, komuniści zastosowali wszelkie możliwe środki: terror, propagandę i oszustwa na masową skalę. Rozmowa z prof. Andrzejem Paczkowskim.
Francuska ilustratorka zarzuca NBP plagiat. Chodzi o plakat promujący patriotyczne widowisko
''NBP wykorzystuje jawną kopię mojego plakatu'' - zarzuca francuska ilustratorka Malika Favre. Artystka, której prace trafiają m.in. na okładki ''New Yorkera'', zarzuca plagiat w plakacie patriotycznego widowiska ''Wolność we krwi''.
Jak dobrze zarobić na fałszywym Witkacym czy Kantorze? Małżonkowie świetnie to wiedzieli
Obrazy Witkacego, Józefa Chełmońskiego czy Tadeusza Kantora zaopatrzone w certyfikaty potwierdzające ich autentyczność okazały się falsyfikatami. Szczecinianka Joanna F.-R. odpowie za to przed sądem
Papirus, w którym Jezus mówi o swojej żonie, jest autentyczny
Dwa lata temu prof. Karen King z Harvardu oznajmiła światu, że odczytała niewielki fragment papirusu, który otrzymała od anonimowego kolekcjonera. Po jej odkryciu natychmiast wybuchły spory, czy tekst jest sfałszowany.
W Breslau też rabowali obrazy. Odnalazły się w Niemczech
Informacja o odnalezieniu w monachijskim mieszkaniu Corneliusa Gurlitta ponad 1,4 tys. dzieł sztuki, które przez długi czas uchodziły za zaginione, zelektryzowała opinię publiczną. Są wśród nich dzieła z Breslau.
Kraków. Oskarżeni o sprzedaż w internecie podrabianych obrazów
Akt oskarżenia ws. sprzedaży podrobionych obrazów i grafik za pośrednictwem internetu skierowała do sądu krakowska prokuratura. W sprawie oszukanych zostało 25 osób - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.
1100 lat temu urodził się Otton I, twórca Świętego Cesarstwa Rzymskiego
23 listopada 912 r. przyszedł na świat Otton I - książę saski z dynastii Ludolfingów, od 936 r. król Niemiec, od 951 r. król Włoch. Dążył do wskrzeszenia idei Cesarstwa na zachodzie Europy; koronę cesarską uzyskał w 962 r. w Rzymie z rąk papieża Jana XII.