Historia i sztuka

Czy w Polsce można liczyć na fachową pomoc przy zakupie antyków? Ile kosztuje ekspertyza dzieła sztuki i od czego jest uzależniona? Rozmawiamy z Adamem Konopackim, wybitnym ekspertem oraz znawcą rynku sztuki.

Czytaj całość na: inwestycje.pl

Falsyfikaty są najgroźniejszym przeciwnikiem kolekcjonera. Kapitał zainwestowany w niepewny obraz to nie tylko strata finansowa, to również uszczerbek na reputacji. Problem ten nie dotyczy wyłącznie segmentu rynku „starego” malarstwa, ale dotyka również malarstwa artystów żyjących.

Czytaj całość na: gazetafinansowa.pl

Dlaczego Hiszpanie obawiali się, że platyna zostanie wykorzystana do fałszowania złotych monet?

Czytaj całość na: mowiawieki.pl

Antyczna biżuteria jest przede wszystkim niepowtarzalna. To znaczy była indywidualnie zaprojektowana i wykonana zwykle w jednym egzemplarzu, na ogół ręcznie, choć wcale nie prymitywnie i nie bez wykorzystania różnorodnych technik jubilerskich. Nie stwarzała technicznych trudności dawnym jubilerom obróbka platyny, a pod koniec lat 30. XX w. zaczęło się już pojawiać i białe złoto.

Czytaj całość na: sztuka.pl

W 1985 roku okazało się, ze portret na pewno malował ktoś inny niż Rembrandt, nie wiadomo kto. Eksperci od wycen rynkowych natychmiast obniżyli teoretyczną wartość obrazu z 20 milionów DM, do około jednej dwudziestej tej ceny, czyli do jednego miliona.

Czytaj całość na: sztuka.pl

Tytułowe problemy dotyczą wszystkich dziedzin sztuki i ważne są dla różnych środowisk. Interesują prywatnych kolekcjonerów i nabywców, muzea czy nawet towarzystwa ubezpieczeniowe, gdyż od nich uzależniona jest możliwość przebywania z prawdziwym wytworem danego artysty lub epoki, związane z tym przeżycia estetyczne a także, co nie jest bez znaczenia, ich rynkowa cena. W nauce dochodzi jeszcze aspekt poznawczy. Na niego właśnie chciałbym zwrócić uwagę, jednak ze szczegól-nym uwzględnieniem meblarstwa.

Czytaj całość na: sztuka.pl

Czytaj całość na: policja.pl