Dziedzic fortuny, włoska projektantka i biznesmen ze Szwajcarii kupili prace młodego niemieckiego artysty wystawianego w Japonii i Włoszech. Jest jeden problem: nikt z nich nie istnieje.
Historia i sztuka
Oszukali kolekcjonerów i sporo na tym zarobili. Kto się nabrał na prace nieistniejącego artysty?
75 lat temu komuniści sfałszowali wybory. Dlaczego ludzie przyczepiali sobie trójkę do ubrań?
Żeby w wyborach do Sejmu z 19 stycznia 1947 r. pokonać cieszące się większym poparciem Polskie Stronnictwo Ludowe, komuniści zastosowali wszelkie możliwe środki: terror, propagandę i oszustwa na masową skalę. Rozmowa z prof. Andrzejem Paczkowskim.
Francuska ilustratorka zarzuca NBP plagiat. Chodzi o plakat promujący patriotyczne widowisko
''NBP wykorzystuje jawną kopię mojego plakatu'' - zarzuca francuska ilustratorka Malika Favre. Artystka, której prace trafiają m.in. na okładki ''New Yorkera'', zarzuca plagiat w plakacie patriotycznego widowiska ''Wolność we krwi''.
Jak dobrze zarobić na fałszywym Witkacym czy Kantorze? Małżonkowie świetnie to wiedzieli
Obrazy Witkacego, Józefa Chełmońskiego czy Tadeusza Kantora zaopatrzone w certyfikaty potwierdzające ich autentyczność okazały się falsyfikatami. Szczecinianka Joanna F.-R. odpowie za to przed sądem
Papirus, w którym Jezus mówi o swojej żonie, jest autentyczny
Dwa lata temu prof. Karen King z Harvardu oznajmiła światu, że odczytała niewielki fragment papirusu, który otrzymała od anonimowego kolekcjonera. Po jej odkryciu natychmiast wybuchły spory, czy tekst jest sfałszowany.
W Breslau też rabowali obrazy. Odnalazły się w Niemczech
Informacja o odnalezieniu w monachijskim mieszkaniu Corneliusa Gurlitta ponad 1,4 tys. dzieł sztuki, które przez długi czas uchodziły za zaginione, zelektryzowała opinię publiczną. Są wśród nich dzieła z Breslau.
Kraków. Oskarżeni o sprzedaż w internecie podrabianych obrazów
Akt oskarżenia ws. sprzedaży podrobionych obrazów i grafik za pośrednictwem internetu skierowała do sądu krakowska prokuratura. W sprawie oszukanych zostało 25 osób - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.
1100 lat temu urodził się Otton I, twórca Świętego Cesarstwa Rzymskiego
23 listopada 912 r. przyszedł na świat Otton I - książę saski z dynastii Ludolfingów, od 936 r. król Niemiec, od 951 r. król Włoch. Dążył do wskrzeszenia idei Cesarstwa na zachodzie Europy; koronę cesarską uzyskał w 962 r. w Rzymie z rąk papieża Jana XII.
O tych, co perfekcyjnie podrabiali w Muzeum Powstania
Fałszywe dokumenty w czasie okupacji uratowały niejedno życie. Ich "legalizowaniem" zajmował się m.in. cichociemny Stanisław Jankowski "Agaton"
Nie ocalał żaden komplet
Korzec to coś więcej niż porcelana. To narodowy mit. Legendę manufaktury, która na Wołyniu w latach 1790–1832 produkowała porcelanę, utrwaliły kolejne edycje popularnych „Encyklopedii Staropolskich".