Historia i sztuka

Będzie śledztwo w sprawie ''dwóch wież'' - deweloperskiego biznesu spółki Srebrna, w który zaangażował się Jarosław Kaczyński'' - ustaliła ''Gazeta Wyborcza''. Przed czterema laty prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie.

Czytaj całość na: tokfm.pl

Joanna Sarapat to znana malarka, której dzieła wiszą na niejednej ścianie. Do galerii w Warszawie przyjeżdża wielu kolekcjonerów, którzy chcą nabyć jej obrazy. Pojawił się jednak pewien problem. W ostatnim czasie oszuści żerują na twórczości artystki - bogacą się dzięki kopiom.

Czytaj całość na: g.pl

Dziedzic fortuny, włoska projektantka i biznesmen ze Szwajcarii kupili prace młodego niemieckiego artysty wystawianego w Japonii i Włoszech. Jest jeden problem: nikt z nich nie istnieje.

Czytaj całość na: wyborcza.pl

Żeby w wyborach do Sejmu z 19 stycznia 1947 r. pokonać cieszące się większym poparciem Polskie Stronnictwo Ludowe, komuniści zastosowali wszelkie możliwe środki: terror, propagandę i oszustwa na masową skalę. Rozmowa z prof. Andrzejem Paczkowskim.

Czytaj całość na: wyborcza.pl

''NBP wykorzystuje jawną kopię mojego plakatu'' - zarzuca francuska ilustratorka Malika Favre. Artystka, której prace trafiają m.in. na okładki ''New Yorkera'', zarzuca plagiat w plakacie patriotycznego widowiska ''Wolność we krwi''.

Czytaj całość na: wiadomosci.gazeta.pl

Obrazy Witkacego, Józefa Chełmońskiego czy Tadeusza Kantora zaopatrzone w certyfikaty potwierdzające ich autentyczność okazały się falsyfikatami. Szczecinianka Joanna F.-R. odpowie za to przed sądem

Czytaj całość na: szczecin.wyborcza.pl

Dwa lata temu prof. Karen King z Harvardu oznajmiła światu, że odczytała niewielki fragment papirusu, który otrzymała od anonimowego kolekcjonera. Po jej odkryciu natychmiast wybuchły spory, czy tekst jest sfałszowany.

Czytaj całość na: wyborcza.pl

Informacja o odnalezieniu w monachijskim mieszkaniu Corneliusa Gurlitta ponad 1,4 tys. dzieł sztuki, które przez długi czas uchodziły za zaginione, zelektryzowała opinię publiczną. Są wśród nich dzieła z Breslau.

Czytaj całość na: wroclaw.gazeta.pl

Akt oskarżenia ws. sprzedaży podrobionych obrazów i grafik za pośrednictwem internetu skierowała do sądu krakowska prokuratura. W sprawie oszukanych zostało 25 osób - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.

Czytaj całość na: wiadomosci.gazeta.pl

23 listopada 912 r. przyszedł na świat Otton I - książę saski z dynastii Ludolfingów, od 936 r. król Niemiec, od 951 r. król Włoch. Dążył do wskrzeszenia idei Cesarstwa na zachodzie Europy; koronę cesarską uzyskał w 962 r. w Rzymie z rąk papieża Jana XII.

Czytaj całość na: wyborcza.pl