Kronika

Chronologiczny zestaw wybranych wydarzeń dotyczących fałszerstw.

W północnych Chinach oszust wykorzystał technologię deepfake, aby wyłudzić od swojej ofiary równowartość 2,5 mln zł. Mężczyzna był przekonany, że pożycza pieniądze swojemu przyjacielowi. W Chinach od kilku miesięcy funkcjonują przepisy zaostrzające kontrolę technologii zdolnych do manipulowania danymi głosu i twarzy. Ostatni przypadek oszustwa spotęgował jednak obawy przed niewłaściwym wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Czytaj całość na: next.gazeta.pl

Oficerowie CBŚP zatrzymali na Śląsku 22 biznesmenów związanych z gangiem, który tworzył faktury potwierdzające fikcyjne usługi. - Członkowie grupy wprowadzili do obiegu faktury na 1,5 miliarda złotych - twierdzą śledczy.

Czytaj całość na: katowice.wyborcza.pl

Rektorka UAM w Poznaniu powołała plagiatora do rady naukowej instytutu archeologicznego w Atenach, a potem przekonywała, że nie może go odwołać. Plagiat odkrył przypadkiem czujny doktorant. Nie ma mowy o pomyłce.

Czytaj całość na: poznan.wyborcza.pl

''Oszuści podszywając się pod narodowego operatora pocztowego, oferują możliwość zakupu palet z przesyłkami, które nie zostały doręczone'' - ostrzega CERT Poczta Polska, wyspecjalizowana komórka zajmująca się cyberprzestępczością.

Czytaj całość na: next.gazeta.pl

Prokuratura w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia ws. sześciu osób, należących do tzw. gangu trucicieli, którzy otruwali starsze osoby, żeby potem przejąć ich nieruchomości. Wśród oskarżonych znajduje się notariuszka.

Czytaj całość na: metrowarszawa.gazeta.pl

43-letniemu lekarzowi z Teksasu Ericowi Lirze grozi 10 lat więzienia za podawanie zawodnikom środków dopingujących. To pierwszy taki proces po wprowadzeniu w Stanach Zjednoczonych ustawy antydopingowej, tzw. Rodchenkov Anti-Doping Act, w 2020 roku.

Czytaj całość na: wyborcza.pl

Wyjazd, który miał być przyjemnym wypoczynkiem zakończył się niemal bankructwem. Sytuacja pokazuje, jak ważne jest zabezpieczenia swoich danych również w urządzeniach mobilnych. Turystka z województwa opolskiego straciła 400 tysięcy złotych przez nieuwagę.

Czytaj całość na: g.pl

Łukasz S., brat komendanta głównego policji musi wpłacić milion złotych poręczenia majątkowego, bo w przeciwnym wypadku trafi do aresztu. Taką decyzję podjął sąd na wniosek prokuratury. Problem w tym, że Łukasz Sz. deklaruje jedynie 3,5 tys. miesięcznego dochodu.

Czytaj całość na: lublin.wyborcza.pl

Według prokuratury stomatolożki z powiatu chrzanowskiego miały przez lata wyłudzić ponad 100 tys. zł z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Czytaj całość na: krakow.wyborcza.pl

Prowadzone w Polsce śledztwa potwierdzają, że ukraińskie zboże częściowo wjeżdżało do Polski na fałszywych deklaracjach. Uwikłanych w tę sprawę może być kilkadziesiąt firm. Zajmują się nią teraz polskie władze na kilku szczeblach.

Czytaj całość na: next.gazeta.pl